Fair Board
Skip Navigation Website Accessibility

BOX ELDER COUNTY FAIR BOARD


2009 ADMINISTRATION
Commissioner
Brian Shaffer
Courthouse
Brigham
84302
230-4758

Commissioner
Suzanne Rees
1790 N Hwy 38
Brigham
84302
279-3880

Fair Board President
Gerald Smith
1135 S 660 W
Tremonton
84337
257-5865

Fairgrounds Manager
Becky Holland
6595 N 7200 W
Tremonton
84337
257-5991

Fair Board Secretary
LuAnn Adams
Courthouse
Brigham City
84302
257-5810

Treasurer
Ann Holmgren
5205 N 4700 W
Bear River City
84301
279-8267

Advertising/Publicity
Ken Campbell
932 N Tremont
Tremonton
84337
452-1234

Rover
Shauna K. Petersen
8855 N 7600 W
Tremonton
84337
452-1754

Fair Book
Joan Hammer
Courthouse
Brigham
84302
734-2634

Tourism
Susan Thackery
Courthouse
Brigham
84302
734-2634

Economic Development
BANDSTAND
Arthur Douglas
13520 N 16200 W
Howell
84316
471-2235

Bandstand
Penni Dennis
80 W 900 N
Tremonton
84337
257-0985

Bandstand Asst.
BOOTHS
Steve Jensen
5205 N 4700 W
Bear River City
84301
279-8267

Commercial Exhibits (non-food)
Ellen Cook
6135 N Hwy 38
Honeyville
84314
279-8270

Community Pride & Computer
Suzanne Rees
1790 N Hwy 38
Brigham
84302
279-3880

Food Booths
COWBOY POETRY
Stan Stokes
671 N 2300 W
Tremonton
84337
257-5012

Cowboy Poetry
CROPS
Rhonda Pace
4708 W 9050 N
Elwood
84337
257-1271

Crops Director
Mike Pace
4708 W 9050 N
Elwood
84337
452-8763

USU Extension Agent

FARM BUREAU
Dee Hardy
3021 N 2800 W
Brigham City
84302
744-5552

South Farm Bureau
Scott Sandall
635 N Hillcrest Cir
Tremonton
84337
257-3401

North Farm Bureau
Kim Christensen
6095 W 9600 N
Tremonton
84337
257-5045

Farm Bureau North Lady Chair
Colleen Gardner
Box 236
Bear River City
84301
279-1855

Farm Bureau South Lady Chair

FINE ARTS
Marie Miller
14525 N 6000 W
Garland
84312
257-5904

Fine Arts
Jan Anderson
14450 N 6000 W
Garland
84312
257-8346

Asst. Director
Gloria Rudd
17580 N 5200 W
Garland
84312
458-3517

Asst. Director
Tamara Zollinger
460 N 300 E
Tremonton
84337
257-7696

Poetry and Children’s Literature Asst. Director
FLORICULTURE
Christy Douglas
884 N Tremont
Tremonton
84337
257-6275

Floriculture
Paula White
908 N Tremont
Tremonton
84337
257-6179

Floriculture Asst.

FOOT RACE
Chuck & Diane Christensen
1040 S 660 W
Tremonton
84337
257-7598

Foot Race
4-H DEPARTMENT
Ann Henderson
986 E 350 S
Brigham City
84302
734-9945

USU Extension Agent
Joan Kimber
803 Edgehill Dr
Brigham City
84302
723-7010

Volunteer Program Asst.

Sherilyn Hendrickson
385 S 600 E
Brigham City
84337
723-7340

4-H Director
Jody Jensen
2610 W Forest
Brigham City
84302
744-2646

LIVESTOCK DIVISION
Brittany Fonnesbeck
8673 W 11200 N
Bothwell
84337
720-0885

Bucket Calf
Marlon Bingham
7478 N 3600 W
Honeyville
84314
279-8374

Sheep
Gail Godfrey
17350 N 4400 W
Fielding
84311
458-3580

Sheep Asst.
Dot Jensen
6985 N 6800 W
Tremonton
84337
257-7675

Sheep Asst.
Brian Lish
620 N 1600 E
Tremonton
84337
257-7850

Sheep Asst.
Brad Stevenson
9110 N Hwy 38
Deweyville
84309
257-5083

Sheep Asst.
Charly Young
2947 N Hwy 38
Brigham City
84302
723-0819

Sheep Asst.
Jason Bingham
2633 N 3150 W
Brigham City
84302
730-2403

FFA - Box Elder

Wayne Burrell
BEHS – 380 W 600 N
Brigham City
84302
458-3995

FFA – Box Elder
Wes Burrell
BRHS - 1450 S Main
Garland
84312
257-0218

FFA - Bear River
Neil Creer
1450 South Main
Garland
84312
257-5273

FFA - BRHS
T.J. Rhodes
PO Box 63
Fielding
84311
458-3186

FFA - BRHS
Cleve Steed
4925 W 20400 N
Plymouth
84330
458-3437

Auction Director
Greg Madsen
340 S 1400 W
Garland
84312
257-7155

Auction Asst.
Chubb Munns
13365 N 6000 W
Garland
84312
257-6196

Auction Asst.
Scott Newman
11100 W 11200 N
Bothwell
84337
854-7352

Auction Asst
.
Fred & Laura Selman
4130 W 11400 N
Tremonton
84337
257-7201

Auction Asst.
Chad Hardy
2675 N 3100 W
Brigham City
84302
744-0203

Dairy
Craig Gardner
8335 N Hwy 38
Honeyville
84314
279-8488

Dairy Asst.
Roy Andreasen
3792 W 3600 N
Corinne
84307
744-2627

Dairy Asst.
Andy Yeates
3610 W 6900 N
Honeyville
84314
279-8315

Dairy Asst.
Lyle Holmgren
762 East David Drive
Tremonton
84337
257-3705

USU Extension Agent
Richard & Sue Holmgren
6206 N 4600 W
Bear River City
84301
279-8766

Beef

Mark Nicholas
5405 N Hwy 38
Honeyville
84314
279-8384

Beef Asst.
Todd & Karleen Ramsdell
Box 125
Riverside
84334
458-3510

Beef Asst.
Jeff Kent
9380 N 6800 W
Tremonton
84337
257-5278

Swine
RODEO & OTHER HORSE EVENTS
Jeff Madsen
1060 S 1000 W
Tremonton
84337
257-5845

Rodeo Chair
Sid Gibbs
2535 W 1000 N
Tremonton
84337
257-5951

Rodeo Assistant
Lola Baker
PO Box 92
Riverside
84334
458-3420

Queens & Princesses
Stephanie Call
512 W 720 S
Tremonton
84337
257-2148

Queens & Princesses Asst.
Dan Thomas
25920 N 8800 W
Portage
84331
866-2207

Rodeo Assistant
Boyd Udy
1030 NE Promontory Rd
Corinne
84307
471-7210

Team Penning
Sue Ore
PO Box 251
Honeyville
84314
239-7109

Horse Shows
Annette Sorensen
13695 NE Garland Rd
Garland
84312
458-3491

Speed Events
Jackie Ore
PO Box 251
Honeyville
84341
279-8780

Horse Show Asst. Director
PARADE
Becky Bywater
17985 N 4400 W
Fielding
84311
458-3009

Parade

Jacki Evans
PO Box 37
Fielding
84311
452-2245

PHOTOGRAPHY
Brent Macfarlane
5445 W 15500 N
Riverside
84334
458-3786

Photography
Josi Hinkle
5445 W 15500 N
Riverside
84334
458-3786

Photography Asst.

POULTRY & RABBITS
Lloyd & Lois Jenkins
10425 W 10400 N
Tremonton
84337
854-3734

Poultry
Linda Earl
727 W 550 S
Tremonton
84337
257-7805

Rabbits
Kristy Noyes
16690 N 3600 W
Fielding
84337
458-9179

4-H Rabbit

Bob Belew
625 W 400 S
Tremonton
84337
279-6804

4-H Poultry & Pigeon
WOMEN’S DIVISION
Karen Bingham
PO Box 215
Honeyville
84314
279-8470

Women’s Division-Lead Director and Department Secretary
Jeneil Hardy
5770 W 8000 N
Tremonton
84337
257-5446

Women’s Division-Pictures, Quilts, and Woodworking Director
Marlene Rapp
545 E 700 N
Brigham
84302
723-6249

Women’s Division –Foods, Knit & Crochet
Barbara Stokes
264 N 600 W
Brigham
84302
723-8769

Women’s Division-Junior & Mini Crafts

Shirley Anderson
14590 N 4400 W
Garland
84312
257-3232

Women’s Division-Afghans & Canning Director

Dawn Shaw
2608 W 1000 N
Tremonton
84337
257-1578

Women’s Division-Clothing & Senior Citizens Director
Rosalie Yoder
50 S 100 W
Garland
84312
257-3088

Women’s Division-Fancywork & Crafts Director
Lawrence Hawkes
687 W 700 S
Tremonton
84337
257-5882

Women’s Division – Woodworking Asst.
Karen Christensen
4740 W 5800 N
Bear River City
84301
279-8464
Women’s Division – Mini Crafts Asst.